Vergi Sistemini Anlama Kılavuzu – Ozan Bingöl

Ozan Bingöl

Zaman zaman TED ve TEDX videolarını karıştırıp değişik fikirler dinlemeyi seviyorum. TEDX yerel katılımcılar ile yapıldığı için kalite biraz daha aşağıda oluyor, güzel videolara ulaşmak için daha fazla araştırma gerekebiliyor. Sanırım Ozan Bingöl ile de ilk defa TEDX sayesinde tanışmıştım. Vergi sistemi daha önce araştırmadığım bir konuydu.

https://www.youtube.com/watch?v=JXUluZmiGTM&ab_channel=TEDxTalks


Daha sonra twitter adresinden gönderilerini takip edip kendisini biraz daha fazla tanımaya çalıştım. Önemli olan kim olduğu değil tabii ki ne anlattığı. Birçok kişinin göz ardı ettiği vergi sistemimiz konusunda detaylı çalışmalar yapıp herkesin anlayacağı dilden durumumuzu anlatmaya çalışıyor.

Vergiler devletlerin olmazsa olmaz gelir kaynaklarıdır. Ancak önemli olan bu vergilerin toplanması ve harcanması sırasında izlenen yöntemlerdir. İşte bu kitap biz vatandaşların vergi sistemini anlamasını kolaylaştırabilmek için yazılmış. 3 ana bölümden oluşmakta:

  1. Türk vergi sistemini anlama kılavuzu
  2. Neye, ne kadar vergi ödüyoruz?
  3. Kim, nasıl vergi ödemiyor?

Ana başlıklardan da anlaşılacağı üzere ilk kısım vergi sisteminin ne olduğu, ne amaçla ortaya çıktığı, tarihçesi, ülkemizin kuruluşundan itibaren hangi evrelerden geçtiği, hangi şartlardan nasıl etkilendiği, diğer ülkelere bakılarak ülkemizde nasıl kanunlar konulduğu vs gibi teknik bilgileri içeriyor.

İkinci kısım ürün bazında vergilerin detaylarını bizlere gösteriyor. Petrole, sigaraya, alkole, gelirlere, suya, elektriğe, elektronik eşyalara, gümrüğe, sinemaya, kitaplara…vs ne kadar vergi ödüyoruz. Bu ödediğimiz vergiler eskiden nasıldı, şu anda nasıl? Her vergi konusu genelde 5 veya 10 yıllık değişimlerini de gösteren bolca tablo ve grafikle detaylandırılmış. Kitabın baskısı 2018 bu yüzden son 2 yıl içerisindeki bazı değişiklikleri içermiyor yine de biz okurlara yeterli bilgi verdiğini düşünüyorum.

Son kısımsa vergi harcamaları, toplanmayan vergiler gibi aslında toplam vergi gelirleri göz önüne alındığında azımsanmayacak rakamları bizlere göstermekte. Yani toplanan vergileri sorgularken aynı zamanda toplanmayan vergileri de bilmemiz ve neden toplanmadığını sorgulamamız gerekmekte. Vergi harcamalarında AR-GE’nin payının 2018 yılı için %2,38 olması bile çok şey anlatıyor.

Arabası olmayan, alkol tüketmeyen, sigara içmeyen bir birey olarak vergi rekortmeni olmaktan paçayı kısmen yırtsam da, bilinçlenmek adına kitabı okudum, sizlere de en azından paylaştığım linklere bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Kitapta ne kadar ekstra içerik var kıyaslamak zor ancak videolar ve twitter paylaşımları bu bilgilerin birçoğuna ulaşmanızı sağlıyor, belki de yeterli diyebilirim. Vergi bilinci konusunda toplumumuzun yetersiz olduğu açık, bu eksikliğin kapatılması için çaba sarfetmek gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir