İçeriğe geç

Unity 2D ile Tetris Klonu Yapımı

Unity 2D Tetris

Hobi olarak başladığım oyun geliştirme sürecimin ilk adımı oyun dünyasının temel taşlarından Tetris oldu. Ücretsiz ve popüler olması sebebiyle oyun geliştirme ortamı olarak Unity ile yola çıktım ancak şu sıra Epic firmasının atak yapması ile birlikte Unreal Engine de bana uzaktan göz kırpıyor.

Öğrenmeye yeni başlayan birçok kişi gibi ben de seçim yapmakta kararsızlıklar yaşadım. İleride kendime ait 2D bir oyun yapmayı hedeflediğim için GameMaker gibi araçlar daha verimli olabilirdi belki. Ancak ne kadar çok oyun motoru incelerseniz inceleyin önemli olan bir yerden başlamak.

Unity ile devam etmeye karar verdikten sonra deneyeceğim ilk projenin ne olması gerektiğine karar vermeliydim. Bu konuda imdadıma Bilgem Çakır yetişti. Kendisini tanımayan varsa Yalın Kod youtube kanalına bir göz atmalı. Uzun zamandır yeni video yükleyemese de şimdiye kadar paylaştığı konuşmaları yazılımcı adaylarına ilham kaynağı olacaktır.

Oyun yapmaya nereden başlamalı?

Birçok eğitmenin de öğütlediği gibi oyun yapmaya 3D FPS – TPS kamera açılı online multiplayer AAA bir oyun yapmak ile başlamak diye bir şey yok. Hedefler büyük olsa da lokmalar küçük olmalı. Bu sebeple Bilgem Çakır’ın videoların birisinde bahsettiği üzere: “Tetris – Arcanoid – Pacman – Mario” oyunları güzel bir başlangıç. Bu oyunları kesinlikle basit olarak değerlendirmemek gerekiyor. Kodları biraz incelerseniz ne demek istediğimi gayet iyi anlarsınız.

Bu sebeple bu dört oyun ile başlayıp öğrendikçe kendi denemelerimi yapmaya karar verdim. Unity ile daha önce herhangi bir proje yapmadığım için gözü kapalı çırpınmaktansa bu oyunlarla ilgili videolar üzerinden ilerliyorum. Biraz İngilizce biliyorsanız çok güzel kaynaklar var. Ne aradığınızı biliyorsanız, bulması kolay. The Weekly Coder youtube kanalı gerçekten güzel video serileri içeriyor.

Proje yönetimi

Öğrendikçe başkalarının projelerine destek olurum ve kendi projeme başladığımda yardım isterim düşüncesiyle Github öğrenmeye de başladım. Github profilimdeki ilk oyun projesi de (ya da repostroy mi demeliyim?) böylelikle Tetris oldu. Oyunun son halini indirip deneyebilirsiniz.

Tetris Klonum şu anda oynanabilir durumda. Ancak kullanıcı arayüzü kısmı vasat bir halde. Vaktim oldukça arayüzü bitmiş denilebilecek bir düzeye getirmek istiyorum. Anlatımın yer aldığı youtube oynatma listesi için link: tık tık. İlk denememde Unity’nin arayüzüne alışmaya, kullanılan elemanların neden ve nasıl kullanıldığını öğrenmeye çalıştım. Oyundaki görseller ve ses dosyaları video açıklamalarında verilen dosyalar.

Her konuda olduğu gibi oyun geliştirmede de Türkçe kaynak bulmak, daha doğrusu kaliteli Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor. Bu sebeple eğer bildiğiniz github projeleri veya eğitim serileri varsa lütfen yorum olarak paylaşın.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.