İçeriğe geç

Tanrı’yı Gören Köpek – Dino Buzzati

Dino Buzzati

Dino Buzzati’den okuduğum ilk kitap olan “Tanrı’yı Gören Köpek” yazarın kaleme aldığı kısa kısa birçok hikayenin derlenmesinden oluşmuş güzel bir eser.

Hikayelerin birçoğunda din teması baskın bir şekilde yer etmiş. Özellikle kitaba ismini veren Tanrı’yı Gören Köpek hikayesinde de gözlemlenebilen, yazarın derdi dini öğütler vermek değil de daha çok insanların şekilciliğini ve ikiyüzlülüğünü ortaya koymak gibi sanki.

Birçok hikaye başlangıcı, olay örgüsü ve bitişi ile okuyucuyu düşünmeye sevk eden, anlatmak istediğini biraz üstü kapalı bir şekilde, bazı simgelerle ortaya koyan, herkesin farklı anlamlar çıkarabileceği, belki biraz da gizemli bir yapıya sahip. Hikayelere çoğunlukla kasvetli ve olumsuz bir hava hakim. Yazar, okuyucuyu etkilemeyi biraz bu kasvetli içeriği ve acımasızlık sosuyla başarıyor.

Hikayeler çok kısa kısa o yüzden ayrı ayrı içeriklerden bahsetmek hem zor hem de çok anlamlı değil. Sizlik olup olmadığını anlamak için kitabı elinize alıp deyim yerindeyse bi tadına bakmanız gerekiyor. Kütüphanede veya kitapçıda gözünüze takılırsa rastgele bir hikaye açıp deneyin derim. Keyifli okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir