İçeriğe geç

Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson

Kitap uzunca bir süredir okunacaklar listemdeydi ve dizilerde, filmlerde sürekli göndermelerle karşıma çıkıyordu. Klasikleşmiş eserlerin birçoğunda görülebileceği gibi yıllar geçse de eskimeyen ve geçerliliğini yitirmeyen bir konuya/içeriğe sahip. İlk baskıdan bu yana bir asırdan fazla geçmiş dile kolay.

Robert Louis Stevenson tarafından kaleme alınan kitap ilk olarak 1886 yılında yayınlanmış. Türkçe’ye ise 1942 yılında kazandırılmış. 1931 yapımı ve 2008 yapımı iki filme de konu olmuş.

İlk film: https://www.imdb.com/title/tt0022835/

Sonraki film: https://www.sinemalar.com/film/16655/dr-jekyll-ve-mr-hyde

Hatırladığım kadarıyla Penny Dreadful’da da karakterlere yer verilmişti.

Kitap kısa olsa da dikkatli okurlar için düşündürücü bir içeriğe sahip. Gerçekten her insanın içerisinde iyilik ve kötülük diye iki farklı yön, farklı oranlarda bulunmakta mıdır? Yoksa bu düşünce toplumun onayladığı veya onaylamadığı hal ve hareketlere göre mi ortaya çıkmıştır? Toplum içindeyken arkasına gizlendiğimiz maskeler sayesinde ortaya dökmediğimiz davranışlar hangi kategoriye girmelidir? Toplum tarafından hiçbir engelleme olmasaydı insanın vahşi tarafı ne kadar ileriye giderdi ve günlük yaşamı nasıl olurdu?

Kitap Dr. Jekyll’in samimi bir arkadaşı olan avukatın Utterson’un anlatımı ile başlıyor. Dr. Jekyll dostu Utterson’dan vasiyeti ile ilgili işlemleri yürütmesini istiyor. Kendisinin ölmesi veya ortadan kaybolması durumunda bütün mal varlığını Bay Hyde diye bir adama bırakılmasını vasiyet ediyor. Hyde diye birisini tanımayan avukat dostu Utterson bu ani talebe karşı çıksa da arkadaşını kıramıyor ve gerekli evrakları teslim alıyor. Ancak işin peşini de bırakmıyor. Arkadaşına şantaj yapıldığını düşünüyor ve kendi imkanları ile bir dedektifliğe de soyunmuş oluyor. Bizler de onun kaleminden ilerleyen heyecanlı hikayenin içerisinde kendimize gözlemci olarak yer buluyoruz. Keyifli okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir