PARADOKS – JIM AL-KHALILI

JIM AL-KHALILI
Domingo
Çeviri: Cem DURAN
Baskı:11. Baskı Mart 2018

Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

Araştırmayı, fiziği, matematiği, bilim tarihini, biyolojiyi, kuantum fiziğini, zamanda yolculuk konularını, uzay araştırmalarını, gizemi, bilim insanlarını, düşünmeyi seven beri gelsin.

Yazar öyle güzel iş çıkarmış ki anlamak için okumak gerekli. Bazıları kısmen de olsa çözüme kavuşturulmuş paradokslardan(!) oluşan kitap basit bir dil kullanarak okuyucuyu çok fazla yormadan bilgilendirmeyi amaçlıyor. Kısaca bilimi sevdirmeyi amaçlıyor bile diyebiliriz aslında. Fermi paradoksu ile ilgili youtube videolarına baktığım günlerde elime geçmesi de güzel bir tesadüf oldu benim için. Merak edecekler için:

Bilimin olmazsa olmazı bence meraktır. İncelememin başında belirttiğim başlıklardan en azından birisi ilginizi çekmiyorsa kitap size eziyet gibi gelecektir. Aksine bu konularda okumayı, araştırmayı seven birisiyseniz, kitap esprili anlatımı ile akıp gidecektir.

Giriş cümlemde görüldüğü üzere kitapta değinilen konular çok fazla. Yazarın basit bir anlatım için çabaladığını düşünürsek, konuları yüzeysel bir şekilde anlattığını söyleyebiliriz.
Bu da bilim aşkı ile yanıp tutuşan ancak nereden başlayacağını bilmeyen okurlar için güzel bir başlangıç olabilir. Tabii ki biraz matematik, biraz fizik ve biraz da biyoloji bilmenin kitaptan alacağınız lezzeti artıracağı kaçınılmaz.

Eğer bilimden söz ediyorsak, yaşadıkları çağa damgasını vurmuş bilim insanlarından da bahsetmeden geçilemez. Kitapta farklı alanlarda çalışmış bir çok kişinin bilime yaptığı katkılardan bahsedilmiş. Hikaye okunur gibi okunup geçilemeyecek, okurken yoğun dikkat gerektiren bir kitap, buyüzden okumaya başlayacakların bunu dikkate almlaraı gerekir. Ayrıca her okurun seviyesinin farklı olduğu göz önünde bulundurulursa, kitabın yer yer kafa karıştırıcı veya zorlayıcı olduğu da söylenebilir.

Kitabın sonundaki, bilim dünyası tarafından henüz cevap bulamamış sorular da insanı gerçekten düşünmeye sevkediyor.Bilim sever okurların muhakkak edinip, okumaları gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın