Matlab bir resmin RGB renk uzayı

Not: Yazı eski blogumdan alınmadır.Linkler bozulmuş veya içerikte güncel olmayan bilgiler bulunabilir.24 Nisan 2015

Başlamadan önce RGB nedir?

RGB renk uzayı (ya da KYM renk uzayı), İngilizcedeki ‘Red’ ‘Green’ ‘Blue’, yani ‘Kırmızı’ ‘Yeşil’ ‘Mavi’ kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk uzayı olup en sık kullanılanlardandır.

Işığı temel alarak, doğadaki tüm renklerin kodları bu üç temel renge referansla belirtilir. Her renk %100 oranında karıştırıldığında beyaz ve %0 oranında karıştırıldığında ise siyah elde edilir.

Renkli bir resmin  RGB(red-green-blue) katmanlarını(vektörlerini) ayrı ayrı görme;

    

Resim                        =            Red                     +            Green                +                 Blue

Öncelikle Matlab kodunu koyup sonra bu kodun satır satır ne iş yaptığını açıklamaya çalışacağım.

x = imread(‘C:\Users\Semih\Pictures\death.jpg’);

imshow(x)

imshow(x(:,:,1))

imshow(x(:,:,2))

imshow(x(:,:,3))

Kodun Açıklaması:

1-)

x = imread('C:\Users\Semih\Pictures\death.jpg');

Burada yapılan işlem “imread” komutu ile bilgisayarımın resimler klasöründeki resmin adresini belirterek, o resme erişmek ve ” x ” adlı değişkene resmi atmak. Kullandığım resim renkli bir resim olduğu için 3 katmanlı olarak(RGB) değişkende tutuluyor.

2-)

imshow(x)

Bu komut ” x ” değişkenine aldığımız resmi Matlab programında ön izleme yapmak için kullanılıyor.”imshow” komutu adından da anlaşılacağı gibi ingilizce image ve show kelimelerinin birleşimi, yani görüntüyü(resmi) göster anlamına geliyor. Benim kullandığım resme bir göz atacak olursak, şunu görüyoruz;

Orijinal Resim

3-)

imshow(x(:,:,1))

Bu komut ile resmin 1. katmanı olan RGB uzayının RED (kırmızı) bileşeni gösteriliyor.Bu komut çalıştırıldığında göreceğimiz resim;

R

4-)

imshow(x(:,:,2))

Resmin 2. katmanını göster, yani resmin GREEN(Yeşil) Bileşenini göster;

G

5-)

imshow(x(:,:,3))

Son olarak resmin 3. katmanı yani BLUE(mavi) bileşeni gösteriliyor;

B

Son satırı da açıkladığımıza göre akla ilk gelen soruyu cevaplamak istiyorum. Bu resimlere kırmızı yeşil mavi dedik ama neden siyah-beyaz ?

Bunun sebebi her katmanın 8 bit olmasından, yani 0-255 arası değerlerden oluşması yüzünden. 0(sıfır) siyah rengi temsil ediyor,255 beyaz rengi temsil ediyor. Bu 3 katman birleştirildiğinde RGB bileşenleri olan renkli bir resim ortaya çıkıyor.

Kullanılmış kaynaklar: Wikipedia

Bir Cevap Yazın