C# öğrenmek için 5 Türkçe kaynak

Not: Yazı eski blogumdan alınmadır.Linkler bozulmuş veya içerikte güncel olmayan bilgiler bulunabilir.4 Nisan 2015

C# Programlama Dili , Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. İlk defa duyan varsa buraya alalım.?

Farklı sitelerin araştırmalarına göre C# dilinin Türkiye’deki ve Dünyadaki yeri;

  • TeknoKulis’in haberine göre C# dili 2014 verilerine göre dünyada ilk 5 te
  • Başka bir araştırma ElektroPort sitesinden, C# en çok kullanılan programlama dilleri listesinde ilk 10 içerisinde
  • Webrazzi sitesinin anketlerine göre Türkiye’deki durum, 1387 kişinin katıldığı bir ankete göre yazılım geliştiricilerin yarısı C# kullanıyor!

C# dilinin önemini az çok anladık sanıyorum. Bu programlama dilini öğrenmeye karar verdik. Peki C# dilini nereden öğrenebiliriz?

1-) Açık Akademi

Microsoft’un programlama dillerinden bahsediyorsak söylememiz gereken ilk kaynak Açık Akademidir. Çünkü Microsoft’un kendi kurmuş olduğu eğitim ortamıdır. Facebook veya Windows Live hesabınız ile giriş yaptıktan sonra eğitimler bölümüne girerek programlamaya başlıyoruz. Visual studio programının nasıl kullanıldığı, algoritma yapıları gibi temel derslerden başlayıp kendimizi geliştirebiliriz.

2-) YazGeliştir

Yaz geliştir sitesi de Açık Akademi gibi Microsoft tabanlı programlama dilleri için açılmış bir sitedir. Kategoriler bölümünden C# & .Net başlığına tıklayarak C# öğrenmeye geçebilirsiniz. Verilen uygulama örneklerini de yapmaya çalışırsanız faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca sitenin forum kısmını da ziyaret ederseniz faydalı olacaktır.

3-) Türkcell | Geleceği yazanlar

Türkcell’in yazılım geliştiriciler için oluşturmuş olduğu çok güzel bir platform. Windows Phone dersleri üzerinden C# öğrenebilirsiniz. Tabi bu site sizin C# dilini öğrendikten sonra telefon için mi yoksa masaüstü için mi uygulama geliştireceksiniz? sorusunun cevabına göre yetersiz bir kaynak olabilir. Android, IOS gibi platformlar için de programlama dersleri olduğunu söyleyelim.

4-) Gökhan Zengin

C# eğitim video serisi adı altında hali hazırda 18 ders hazırlamış olan bu kardeşimiz sıkmayan anlatımı, ne çok uzun nede çok kısa videoları, doyurucu içeriğiyle gayet başarılı işler yapıyor diyebiliriz. Kendi sitesi dışında videolarına youtube kanalından da erişebilirsiniz. Buradan.

5-) Yazılım Hocası

Algoritma temelinden başlayıp programlama geliştirmeye kadar götüren bu kaynakta da sadece C# dili değil bir çok programlama dili videoları bulunmakta. Uzun zamandır incelemediğim bu site şu an güncelleniyor mu, yeni videolar ekleniyor mu bilmiyorum. Fakat şu ana kadar paylaşılmış videoların da yararlı olacağına inanıyorum.

Sonuç olarak C# dilini öğrenmek isteyenler için çok güzel kaynaklar mevcut. Klasik bir arama yöntemi olarak Youtube sitesine girip ” C# Dersleri ”  veya ” C# Lessons ” yazarsanız oradan da faydalanabilirsiniz. Benzer videolara tıklarken çok kaptırmayın kendinizi, bir anda teknolojiye atarlanan adamın videolarına çıkabiliyorsunuz.?

Kullanmış olduğum kaynakları belki daha önce rastlamamış olanlar varsa diye paylaşmak istedim. Sizin de bu kaynaklar gibi yararlı olabilecek, bildiğiniz kaynaklar varsa lütfen yorum olarak paylaşın. Ayrıca yazılarımı sosyal medyada paylaşarak bana destek olursanız sonraki yazılarım için de bana moral ve motivasyon sağlamış olursunuz? .

Bir Cevap Yazın