Not: Yazı eski blogumdan alınmadır.Linkler bozulmuş veya içerikte güncel olmayan bilgiler bulunabilir.27 Nisan 2015

Günümüzde şirketlerin iş ilanlarına bakacak olursak mühendiste aranan özelliklerin ilki İngilizce bilmek. Öyle bir noktaya gelindi ki İngilizce bilmek mühendis için artık bir avantaj değil gereklilik. Kariyer.net , Secretcv.com gibi sitelerde yayınlanan ilanlara bir göz atarsanız, bazı şirketlerin ilanlarının direkt olarak İngilizce olarak yayınlandığını göreceksiniz. Bu da şirketlerin bu konuya ne kadar önem verdiğini bizlere gösteriyor.

Peki İngilizce öğrenmek için kurslara mı yazılmak zorundayız. İnternet üzerinden İngilizce öğrenebilir miyiz? Bence tam anlamıyla öğrenmek için konuşmak gerekiyor bunun içinde en iyi tercih yurt dışında biraz zorlanarak da olsa vakit geçirmek gerekiyor. Fakat bu sitelerde kelime dağarcığını geliştirmek ve iyi bir alt yapı oluşturmak için yeterli.

Gelelim bu yararlı sitelere :

1-) Duolingo 

Belki de daha önce duymuş olduğunuz bu site en popüler İngilizce kurslarından bir tanesi ve ücretsiz. Kendine ait android uygulaması da olan bu site gramer öğrenmek isteyenler için bire bir.

2-) Lingualeo

Bu site gramer eğitimi için paralı üyeliğe geçmenizi talep etse de , sitede biraz zaman geçirerek kazanılan köfteler ile ücretsiz de kullanılabiliyor. En güzel özelliklerinden birisi orman denilen kısımda bulunan ; müzik, Ted videoları, fıkralar vs… içerikleri. Üyeler arası etkileşim için de sosyalleşelim diye bir bölüm vardı fakat şu an kullanılmıyor bildiğim kadarıyla. Android uygulaması mevcut.

3-)Voscreen

Voscreen filmler ve müziklerdeki diyalogların doğru tercümesini seçmemizi isteyen güzel bir pratik sitesi. Yeni getirilen seviye sistemi ve konu başlıkları sayesinde çok güzel bir sistem oluşturulmuş. İngilizce öğrenmek için yabancı dizi izleyin, yabancı müzik dinleyin denildiğini sıkça duymuşsunuzdur. Bu tarz yorumlardan yola çıkarak oluşturulmuş bir site.

4-)Lingopolis

Lingopolis kelime öğretmek için oluşturulmuş bir oyun. Kendi şehrinizi kuruyorsunuz ve bu şehri kurarken ihtiyacınız olan kaynakları kazanmak için İngilizce kelimelerin anlamlarını doğru tahmin etmeniz veya yazmanız gerekiyor. En büyük eksikliği seviye seçemiyorsunuz. Yukarıdaki sitelerde seviye seçme veya siteye ilk girişinizde bir test uygulayarak seviyeniz belirlenip, o seviyeden itibaren gelişmeniz söz konusu. Burada ise oyuna sıfırdan başlıyorsunuz. Hiç İngilizce bilmeyen veya İngilizce kelime bilgisi çok zayıf olan kişiler için güzel bir uygulama. Belirli bir kelime haznesi olanlar için vakit kaybı gibi gelebilir. Çünkü günlük belirli bir kelime sınırı var o sınır dolduğunda oyuna devam edemiyorsunuz ertesi günü beklemek zorundasınız.

5-)Livemocha

Ücretsiz dil öğrenme sitelerinden biride livemocha . Bu sitenin en beğenilen özelliği öğrenmek istediğiniz dili bilen kişilerin sizlere görüntülü görüşme şeklinde yardım ediyor olması. Ayrıca yapmış olduğunuz çevirilerde diğer üyeler tarafından kontrol edilerek onaylanıyor.

6-)Busuu

Busuu sitesi de yabancı dil öğrenmek isteyenlere görsel, eşleştirme,kelime – anlam , şeklinde aktiviteler yaptırarak kelime bilgisini ve dil bilgisini geliştirmeyi sağlayan etkili bir site. Android uygulaması da mevcut.

Başlıkta İngilizce öğrenmek desem de bu sitelerin bazıları başka yabancı dilleri de desteklemekte. Yani konuya İngilizce öğrenmek değil de yabancı dil öğrenmek olarak da bakabiliriz.


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: