İçeriğe geç

Godot’yu Beklerken – Samuel Beckett

samuel-beckett

Que voulez-vous

Kısmen evlerimize kapanıp, belirsiz bekleyişimizin sürdüğü şu günlerde belki de anlamını biraz daha artıran bir kitap, bir tiyatro oyunu. Hayatımız boyunca bir şeyleri bekliyoruz, bazen bilinçli bazen bilinçsiz. Genelde çok kafa yormamaya çalışarak bekliyoruz.

İşte kitaptaki kahramanlarımız da bir bekleyiş içerisinde, Godot’yu bekliyorlar. Kim bu Godot? Kurtuluş mu, ne için? Ölüm mü, cenneti tattıracak belki. Yaratıcı mı, insanın anlama çabasına son verecek. Aşk belki de beklenen, bütün dertlerin aniden kaybolacağını umarak.

Belirsizlikler insanı yoruyor, her şeyin kesin ve belirli olması da insanı sıkıyor, zaman zaman heyecanlanmak ve sürprizler yaşamak da istiyoruz. Sonuç olarak insan hayatı hep bir bekleyiş barındırıyor, tam olarak ne istediğini bilmeden bir bekleyiş.

Bu bekleyiş sürerken öyle anlar geliyor ki, şu gün bir bitse artık diyoruz. Tüm ihtiyacımız o günün bitmesi sanki. Dün ne olduğunu, ne yaptığımızı unutuyoruz. Aslında öyle bir monotonluğa girilmiş ki ertesi gün yine aynı bekleyiş, ama bir umut belki bu sefer Godot gelir, kim bilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir