İçeriğe geç

Büyümenin Kısa Tarihi – Kolektif

Büyümenin Türkçe Tarihi deyince aklınıza en son gördüğünüzde ufak tefekken bir yaz tatili ansızın sırık kadar olmuş akraba çocukları gelmesin.

Küçükken okuduğumuz, bizleri çocukluğun tatlı eğlencesinden koparıp yetişkin olmanın fırtınalı sularına bir adım daha yaklaştıran, bizleri az da olsa olgunlaştıran, dünyanın çekilmez halini ucundan da olsa bizlere gösteren çarpıcı Türkçe hikayelerden ve üzerimizdeki etkilerinden bahsediyoruz.

Bazılarımız hayatın sillesi ile küçük yaşta karşılaşır, çok büyük acılar çekerek büyür, bazılarımız ise normalde hiç karşılaşmayacağı acılarla kitaplarda karşılaşarak büyür. Uzaktan bakan kişi aradaki farkı o an göremese de içinizde bir şeyler farklıdır artık, belki bir fikir kıpırtısı, belki bir duygu patlaması belki merhamet nedir diye sorgulamaya başlamışsınızdır, kim bilir? Hayatta bir şeyler o noktadan sonra farklıdır artık. Hayata bakış açınız az da olsa değişmiştir.

Kitapta Murathan Mungan’ın seçimleriyle bazı eski ama etkileyici hikayeler ve bu hikayeler hakkında yazarların yorumları bulunmakta. Örneğin Refik Halit Karay’dan “Eskici”yi okumadan önce bu hikayenin Füsun Akatlı’nın hayatına nasıl dokunduğunu okuyoruz. Zaten hikayeler yeterince çarpıcıyken bir de farklı yazarların o hikayeden kendilerine çıkardıklarını okuyunca kafamızda bir şeyler iyice pekişiyor.

Normalde hikaye okumayı sevmiyorum ancak bu kitap gerçekten hoşuma gitti. Aynı kitabı okuyup farklı bölümlere odaklandığınızı, farklı çıkarımlar yaptığınızı fark ettiğiniz bir arkadaşınızla sohbet edermiş gibi bir lezzet aldım. Bazı yazarların hayatları hakkında samimi yorumları sanırım bende bu hissi uyandırdı.

Hikayeleri daha önceden okumuş olmak eminim ki kitaptan alınan keyfi biraz daha artıracaktır. Ben birkaç tanesini daha önce okumuştum, ya da en azından öyle hatırlıyorum. Yazarların hikayeler hakkındaki yorumlarını okuyunca “iyi bir yazar olmak için iyi bir okur olmak gerekir mi?” sorusu da tekrar akıllara geliyor. Cümlelerdeki ince detayları yakalayabilmek, yazarın ilk akla gelen anlamdan daha derin anlamlar aktarmaya çalıştığını sezebilmek ancak okumakla olur diye düşünüyorum. En azından okuduğunuz yazarın hayatı hakkında okuma yapmadıysanız birçok önemli nokta kolayca gözden kaçabiliyor.

Birçok yazarı ve etkileyici hikayelerini barındırdığı için ülkemiz yazarlarını keşfetmek adına güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir