İçeriğe geç

Bahara Kadar Bekle, Bandini – John Fante

Serinin ilk kitabında, ana karakter olan Arturo Bandini’nin çocukluk dönemine tanıklık ediyor ve ailesini tanıma fırsatı buluyoruz. İtalyan göçmeni olan aile Amerika’da yaşıyor. Arturo’nun babası Svevo Bandini bir duvar işçisi, kış döneminde işlerin durulması yüzünden maddi sıkıntılar içerisinde. Beş parasız, hava şartlarına küfürler savuran Svevo çareyi kumar masasında arıyor.

Arturo’nun Annesi Maria ailesine bağlı koyu bir katolik ve çocuklarını da dini değerlere göre yetiştirmeye çalışıyor. Doğal olarak annenin çözümü bu sıkıntılardan kurtulmak için dualar etmek.

Göçmenliğin getirdiği dışlanmışlık hissi, ölümcül günahlarla yaşamanın zorluğu :D, arada kalmışlıklar, sorumluluklar, hayatının aşkı olan kızın hiç pas vermemesi ve maddi sıkıntıları da düşününce daha çocuk olan Arturo’nun hayatı hiç de kolay değil. Bütün bu dertlere bir de aile bağlarının sarsılması eklenince soğuğun yakıcılığını derinden hissediyoruz.

Fante’nin hayatından kesitleri kitabına yansıtması oldukça gerçekçi bir eser ortaya çıkarmış, yazarın kullandığı betimlemeler de etkileyici. Ayrıca anlatılanlar bizim kültürümüze de hiç yabancı değil, şüphesiz benzerlikler bizi kitaba biraz daha bağlıyor.

Kitapta zaman zaman Arturo’nun haylazlıklarına gülsek de, çoğunlukla hüzünleniyoruz. Bu sebeple mutlu günlerin, baharın gelişini dört gözle bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.