İçeriğe geç

21. yy İçin 21 Ders – Yuval Noah Harari

Yine çok geniş çapta konuların yer aldığı bir kitap ile karşı karşıyayız, bu sebeple inceleme olarak ne yazsam eksik kalır. İnsanlık tarihi anlatılmak isteniyorsa doğal olarak değinilmesi gereken şeylerin sayısı da fazla oluyor. Kitap beş ana bölüme ve birçok alt bölüme ayrılmış. Başlıklardan bazıları şu şekilde: İş, Özgürlük, Eşitlik, Topluluk, Medeniyet, Milliyetçilik, Din, Göç, Terörizm, Savaş, Cehalet, Adalet, Eğitim…vs vs.

Görüldüğü gibi sadece herhangi bir başlık için bile yüzlerce belki binlerce kitap yazılmıştır. Hâl böyle olunca çok uzun soluklu olmayan bu kitaptan beklentilerimiz; başlıkların özüne inebilmesi, olayları iyi özetleyebilmesi, konu bütünlüğünü koruması en azından benim için bu şekildeydi. Yazarın bu konuda işin hakkını verdiğini düşünüyorum. Ayrıca her bölümdeki konulara farklı bakış açıları ile yaklaşabilmesi yazarı sevmemi sağlıyor.

Yazar herhangi bir konuya yaklaşırken önce genel fikirleri ortaya koyup ardından kendi fikirlerini ve çıkarımlarını paylaşıyor. Çoğu zaman işin doğrusu bu demiyor. Birçok konuda olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum. Çok kesin yargılara sahip olmak bana her zaman hataya düşmek gibi geliyor. Beğenmediğim kısımlarda genelde yazarın mutlak gerçeklermiş gibi paylaştığı görüşleri.

Sırasıyla; Sapiens, Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders kitaplarını okudum. Benim için üç kitaptan da çıkarılabilecek ortak kazanım sorgulamak oldu.

Yuval Noah Harari, geçmişten geleceğe insan yaşamını detaylarıyla ele alıyor ve zor sorulara cevaplar arıyor. Sadece tarih değil, teknoloji ile de ilgili olan yazar gelecekte olabilecekleri değerlendirirken fikirlerini sağlam temellere oturtabiliyor. Biyoteknoloji gelişiyor evet ama bu teknoloji ile neler yapılabilecek, yapay zekâ çok gelişti evet ama şu an gerçekte nerede, bu işin geleceği ne olabilir?

Birçok yorumda gözlemlediğim şekilde ben de Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi kitabını sönük ve başarısız bulmuştum. Üç kitabı da okuyunca ister istemez yazarın tekrarlara düştüğünü gözlemliyoruz. Bu sebeple arka arkaya soluksuz okumak pek sağlıklı olmayabilir, en azından ben o şekilde yapmadım. Aradan biraz süre geçtikten sonra sıradaki kitaba geçmek, bir önceki kitabı hafızada tazelemek gibi.

Yazarın o kadar başarılı gözlemleri var ki bazı paragrafları uzunluğuna bakmadan alıntılamak istedim, bazı bölümlerin neredeyse tamamını paylaşmak istedim. Yuval Noah Harari tüm fikirlerine katılmasanız da saygıyla tartışabileceğiniz bir arkadaş hissi uyandırıyor. Ne kadar açık fikirli olmaya çalışırsak çalışalım dünyayı olduğu gibi değil, kendi kapasitemizle anlayabildiğimiz gibi görüyoruz, kafamızın içerisindekiler bizim gerçeklerimiz, insanları kendi yorumlayabildiğimiz taraflarıyla tanıyor, hayatı bildiğimiz kadarıyla yaşayabiliyoruz. Bu sebeple ne kadar kısıtlı alanda dönüp durduğumuzun farkına varmak ufkumuzu birazcık olsun artırabiliyor. Bu tip kitapları da bu sebeple önemli buluyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendinize sormadığınız yeni bir soruyla karşılaşabilirseniz ne mutlu size! Keyifli okumalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir