Mitoloji 101 – Kathleen Sears

Mitoloji konusunda hiç denebilecek kadar az bilgimin olduğunu düşünerek başladığım kitap, aslında mitolojinin hayatın her yerinde, yaşantımızın içerisinde olduğunu göstererek beni gerçekten şaşırttı.

Kapağında “Eski Yunan ve Roma Mitolojisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey” yazsa da aslında o kadar şeyin bir kitaba sığmasına pek ihtimal vermiyordum. Kitabı bitirdikten sonra gördüm ki Roma Mitolojisi’ne çok az değinilmiş. Sanırım yazar, büyük benzerlikler sebebiyle konuları tamamen ayırmak istememiş. Ayrıca kitapta konular ara ara fotoğraflarla desteklenmiş olsa da yeterli değil, kitaptan edinilen bilgilerin kalıcılığı için daha fazla görsel olmasını tercih ederdim.

Kitap konuya başlangıç yapmak için güzel çünkü akıcı bir anlatıma sahip, bölümler kısa kısa ve yüzeysel anlatıldığından okuyanı yormuyor. Yazarın anlatımı sade ve eğlenceli. Aslında bu söylediklerim okumayı düşünenler için dezavantaj da olabilir. Bölümlerin kısa olması sürekli konudan konuya geçiş olduğu için kafa karıştırıcı olabilir. Konunun yüzeysel anlatımı da araştırma yapan birisini hayal kırıklığına uğratabilir.

Başlarda her şeyin basit ve anlaşılır olduğunu düşünsem de soy ağacı kalabalıklaştıkça iş çığrından çıktı ve bir yerden sonra takip edilemez bir hal aldı. Yazar olayları anlatırken öncelikli olarak kan bağını vermek istemiş ancak konu hakkında bir çok kaynak ve farklı düşünenler de işin içine girince olayı takip edebilmek gerçekten zor.

Okuyan için zor olacak bu durumu biraz olsun fark eden yazar bölümler arasında sık sık bilgileri tekrar ediyor. Bu da biraz olsun anlaşılırlığı ve hafızada kalıcılığı artırıyor. Yine de neredeyse tüm akrabalar birbirleriyle ilişkiye girdiği için ve mitolojideki tanrıların en az 3 çocuk prensibiyle başlayıp 3bine kadar çocuk yapabildiklerinden, hangisinin kimin çocuğu olduğunu takip etmesi zor. En iyisi olaylara ve atfedilen kişisel özelliklere odaklanmak.

Bu kitap, Say yayınlarının 101 serisinden okuduğum ilk kitap oldu. Elimdeki 8. baskı, çeviride( Ekin Duru ) ufak hatalar var ama abartılacak bir kusur göremedim. Güzel bir düşünce ile yola çıkılmış ve bence amacına ulaşmış bir eser. Serinin diğer kitaplarını da incelemeyi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın