Geleceği Görenler – Fırat Demirel

Fırat Demirel

1996-2006 yılları arasında ülkemizden çıkmış en önemli girişimlerden 10 tanesinin hikayesini dinliyoruz. Bu önemli girişimlerin sayısı aslında daha fazla ancak yazarın seçtikleri ve bazı firmalardan gelen olumsuz yanıtlar neticesinde bu 10 firmayı tanıma fırsatı buluyoruz.

Mynet, Ekşisözlük, itiraf.com, Pilli Network, Yemeksepeti, Gittigidiyor, Nokta Medya, Cember.net, Grou.ps, Webrazzi.

Bazılarını hepimiz biliyoruz, bazılarının adını ben ilk defa duydum. Bazıları en iyi olmayı sürdürüyor, bazıları ise ömürlerini çoktan tamamlayıp tarihin tozlu sayfalarının arasına karıştı bile. Hepsinin ortak özelliği; ülkemizden çıkmış, başarılı diyebileceğimiz seviyeye gelmiş girişimler olmaları.

Girişime ilgisi olan kişileri gerçekten heyecanlandırabilecek, güzel bir kitap olmuş. Yazar Fırat Demirel, bu girişimlerin kurucularından dinlediği hikayeleri bizlere kaynakları da ekleyerek aktarmaya çalışmış. Yalın, sade bir dil kullanmış, girişim ile ilgili terimlerin de açıklamalarını dipnot olarak eklemiş.

Söz kaynaklara gelmişken belirtmeden geçmek istemiyorum, dipnotlardaki kaynaklar tamamen linklerden oluşuyor. Bu başta bana çok garip geldi ancak kitabın temelinin teknoloji olması ve bu firmalar hakkındaki bilgilerin de sadece internette bulunabileceği gibi durumlar söz konusu olabilir. Yine de, kitabın basımından uzunca bir süre geçtikten sonra, eğer kaynağınız semih.blogspot.wordpress.dıdısı.mıdısı.com gibi kişisel bir blog adresi ise, kaynağınızın yerinde yeller esiyor olabilir.

Kitap firma isimlerinin başlıkları ile on parçaya bölünmüş, son olarak bir bölüm de yazarın son sözüne ayrılmış, toplamda on bir bölüm var. Her bölümün sonunda, firma kurucuları çektikleri zorlukların ve başarılarının getirdiği deneyimle girişimcilere tavsiyelerde bulunmuşlar. Bu tavsiyelerin girişimciler için gerçekten önemli tavsiyeler olduğunu düşünüyorum. Yine de teknoloji çağında gündem ve arz/talep sürekli değişiyor. Bu yüzden her tavsiyenin günümüzde uygulanabilir olacağını düşünmüyorum. Okuyup faydalı gördüğümüzü almak en doğrusu.

Genel olarak girişimcilerin hayatlarında şunu gördüm, çoğu gençlik yıllarında bir bilgisayara ve ülkemize yeni gelen internet bağlantısı imkanına sahip olmuş. O dönem için çoğu kişinin bulamadığı imkanlar bunlar. Biliyorum her şey maddi imkan değil ancak, dünyaca ünlü teknoloji firmalarını araştırırsak kurucularının bazı konularda şanslı olduklarını görürüz. Maddiyat, ebeveyn çevresinin geniş olması, ailede verilen iyi bir eğitim gibi. Yine de bunlar olmadan da başarılı olunabilir tabii ki.

Kitabın sonunda, girişimcilerin okuyabileceği kitaplara yer verilmesi yüzümüzü güldürüyor. Ayrıca girişim ile ilgili internet sitelerinin, melek yatırımcıların, kuluçka merkezlerinin…vb linklerine yer verilen kapsamlı bir liste de kitabın sonunda yer almakta.

Ben kitabı başarılı buldum ancak zaten girişimcilik ekosistemi içerisinde bulunan kişiler belki de bu bilgilerin çoğunu biliyorlar. Yani girişimcilik konusunda yeni, meraklı ve henüz çok fazla bilginiz yoksa çok güzel bir başlangıç kitabı olabilir. Fakat uzun süredir bu işin içindeyseniz muhtemelen bu kitap size basit bir derleme olarak gelecektir.

Bir Cevap Yazın