Narsizm Üzerine ve Schreber Vakası – Sigmund Freud

Narsisizm üzerine bir okuma yapmak için bu kitabı edinmiştim. Uzunca bir süredir de kitaplığımda durmaktaydı, kitabı bitirdiğimde anladım ki seçim yapmadan önce daha detaylı bir araştırma yapmalıydım. 

Özellikle psikoloji üzerine daha önce okuma yapmamış kişilerin bu kitap ile başlamaları doğru değil. Ayrıca Freud okumaya başlamak için doğru kitap olmadığı da aşikar. 

Bu kitabı okumadan önce temel psikoloji kavramlarının bilgi dağarcığımızda yer etmesi gerekmekte. Daha sonra da bu kitabı rahat bir şekilde anlamak için bazı psikolojik rahatsızlıklar konusunda bilgi sahibi olunmalı ve Schreber Vakası okunmalı. Freud eleştirisi kısmında da Freud’un babası ile ilişkisi ele alınmış bu sebepten Freud’un hayat hikayesinin bilinmesi de durum değerlendirmesi yapabilmek adına gerekli.

“Ben ettim siz etmeyin” gibi bir giriş oldu. 🙂 Ancak kitabı bitirdiğimde şunu da anladım ki, ‘Ben’lik kavramı ve narsisizm konusu için bu kitap kısıtlı bir içerik barındırmakta. Zaten 147 sayfacık ve 4-5 bölüme ayrılmış durumda. Bu bölümlerden ikisi Freud’un Schreber Vakası yorumları, bir bölümde Freud’un yaklaşım hatalarıyla ilgili. Beklediğim içeriğin ne kadarcık bir bölümü kapsadığını söylemeye gerek yok. Başta belirttiğim yeterince araştırmamaktan kasıt buydu.

Yine de okurken beni zorlayan bu kitaba başladığım için memnunum. Eksik olduğum başlıkları değerlendirmek adına iyi bir okuma oldu. Umarım bu yazı kitaba başlayacak kişilerin kafasında bir fikir oluşmasına yardımcı olur.

“Narsizm Üzerine ve Schreber Vakası – Sigmund Freud” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: 2019'da okuduğum en iyi 5 kitap - Semih Cengiz

Bir Cevap Yazın