Gökdelen – J.G.Ballard

Gökdelen - J.G.Ballard
SEL Yayıncılık 2.baskı
Ağustos 2015
Türkçesi: Dost Körpe

Yatay değil dikey bir mahalle, hatta köy olan bu gökdelende toplumsal sınıf farkları ve bu sınıflar arasındaki etkileşimler biz okuyucuya güzel bir anlatım ile sunulmuş. Tabii ki bu sınıflar aynı zamanda tüm toplumlarda görülen sınıfların birer yansıması. Statü farkları, güç dengeleri, söz sahibi olma isteği gibi konular, her ne kadar hayvanlardan farklı olduğumuz düşünülse de dönüp dolaşıp öyle bir konumda olduğumuzu hatta bazı durumlarda hayvanlardan daha kötü durumlara düşebileceğimizin göstergesi.

Gökdelende yaşayan modern ve medeni insanlar, kurallar hiçe sayıldığında nasıl değişirler? Medeniyet diyerek hayvansal içgüdüleri ne kadar yok sayabiliyoruz veya medeniyet dediğimiz şey aslında nedir? Davranışlarımızın ne kadarı toplum tarafından kabul gören tavır ve davranışlardan oluşuyor?

Benzer statüye sahip bireylerin birlikte hareket etmeleri ve kendilerine yakın görmedikleri kişileri dışlamaları, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı birbirlerini savunmaları, toplulukta alfalık- betalık, eş seçim tercihleri…gördüğünüz gibi bu davranışları hayvanlar da benzer şekilde gerçekleştiriyorlar.

İnsan öldürmenin toplumda bir cezası olmasaydı içine düşebileceğimiz kaos ortamını bir düşünelim. Kitap bir distopya örneği olsa da bazı toplumsal davranışlar ne yazık ki günümüzde görülen şeyler. Ücretsiz bir şey dağıtıldığında, o şeye erişmek isteyen yurdum insanının bir videosu bu kitapta anlatılanı çok kısa sürede özetler maalesef. Yine de okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Anlatımı sade ve akıcı, günlük hayatta çok sık kullanılmayan ya da benim bilmediğim bir çok kelime ile karşılaştım ve hoşuma gitti, çeviri ile ilgili bir durum olabilir.

Kitaptan uyarlama bir film mevcut ancak çoğu uyarlamada olduğu gibi insanın hayal gücü daha ağır basıyor. En azından ben kitabı filminden daha başarılı buldum. Merak edenler için High Rise

Etiketler:

Bir Cevap Yazın