İçeriğe geç

The Art of Game Design notları: Giriş – Oyun tasarımı nedir?

Game Design
Dikkat! Bu yazı "Chicken Translate" içerir! :)

Oyun tasarımı, bir oyunun nasıl olması gerektiğine karar verme eylemidir.

Art of Game Design – Jesse Schell

Peki hepsi bu kadar mı, yani mesele sadece karar vermek mi? Tabii ki bu kadar basit değil. Bir oyunun nasıl olacağını belirlemek için yüzlerce hatta binlerce karar gerekebilir.

“Oyun tasarımı için özel bir ekipmana ihtiyacımız var mı?”

Hayır, özel bir ekipmana ihtiyacınız yok. Oyun tasarımı süreci basitçe kararlardan oluştuğu için oyunu kafamızda bile tasarlayabiliriz. Ancak siz yine de bu kararları yazmak isteyeceksiniz çünkü hafızamız zayıf ve eğer bir yere not almazsak önemli bir şeyi çok kolay gözden kaçırabiliriz.

Ayrıca başka insanların karar vermenize ya da oyun geliştirmenize yardımcı olmasını istiyorsanız, bir şekilde kararlarınızı o kişilerle aktarmanız gerekiyor ve yazmak/not almak da bunun için güzel bir yöntem.

“Peki ya programlama ne olacak? Oyun tasarımcılarının yazılım bilmesi gerekmez mi?”

Hayır, gerekmez. Öncelikle birçok oyun bilgisayar veya teknoloji olmadan da oynanabilir. Örneğin: masa oyunları, kart oyunları, atletizm oyunları gibi. Hatta, bilgisayar oyunları veya video oyunları için bile programlama şart değildir, tüm teknik detayları bilmeden bu oyunların nasıl olması gerektiğine dair kararlar vermek mümkündür. Tabii ki, bu ayrıntıları biliyorsanız, size büyük avantajlar sağlayacaktır. Programlama bilmek sizin daha hızlı ve daha iyi kararlar vermenizi sağlar, ama oyun tasarımcısı için kesinlikle gereklidir demek doğru değildir. 

“Demek istediğin, oyun tasarımcısı sadece oyun için fikir mi bulur?” 

Hayır. Hikaye kararları oyun tasarımının sadece bir yönüdür. Kurallar, görünüm ve his, zamanlama, hızlanma, risk alma, ödüller, cezalar ve oyuncuların yaşadığı her şey hakkındaki kararlar oyun tasarımcısının sorumluluğundadır.

“Yani oyun tasarımcısı, oyunun nasıl olması gerektiğine karar veriyor, onları yazıyor ve süreç bu şekilde devam ediyor öyle mi?”

Hiçbirimiz mükemmel bir hayal gücüne sahip değiliz. Kafalarımızda tasarladığımız oyunlar ve kağıda aktardıklarımız neredeyse hiç umduğumuz gibi olmaz. Tasarımcı oyunu çalışırken görene kadar karar vermek mümkün değildir. Bu nedenle, tasarımcı genellikle başından sonuna kadar bir oyunun geliştirilmesine katılarak, oyunun baştan sona nasıl olması gerektiğine dair kararlar alır.

“Oyun geliştiricisi” ile “oyun tasarımcısı” arasındaki ayrımı yapmak önemlidir. Oyun geliştiricisi, oyunun yaratılmasıyla ilgisi olan herkese denir. Oyunlarda çalışan mühendisler, animatörler, modelciler, müzisyenler, yazarlar, üreticiler ve tasarımcılar oyun geliştiricileridir. Oyun tasarımcıları oyun geliştiricilerin yalnızca bir türüdür.

“Yani, oyun tasarımcısı oyun hakkında karar vermekle yetkili tek kişi midir?”

Oyunun nasıl olması gerektiğine dair karar veren herkes bir oyun tasarımcısıdır. Tasarımcı, bir insan değil bir roldür. Neredeyse bir takımdaki her geliştirici, sadece oyun için içerik oluşturma eylemiyle oyunun nasıl olacağına ilişkin bazı kararlar alır. Bu kararlar oyun tasarım kararlarıdır ve bunları yaptığınızda oyun tasarımcısı sizsiniz. Bu nedenle, bir oyun geliştirme ekibindeki rolünüz ne olursa olsun, oyun tasarım ilkelerinin anlaşılması sizi yaptığınız işte daha iyi hale getirecektir.

Mendeleev’i beklerken

Bu kitabın amacı, olabileceğin en iyi oyun tasarımcısı olmanı sağlamak.

Ne yazık ki, şu anda, iyi oyunların nasıl yapıldığını bize gösteren basit bir formül yoktur. Öyleyse ne yapabiliriz?

Mendeleev’in, tüm temel elementlerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu gösteren periyodik tabloyu keşfinden önce, simyacıların farklı kimyasalların nasıl birleşebileceği konusu gelişigüzel bir şekilde, göz kararı yapılırdı. Bunlar zorunlu olarak eksik, bazen yanlış ve çoğu zaman yarı mistikti, ancak bu kuralları kullanarak, simyacılar şaşırtıcı şeyleri başarabildiler ve gerçeği sürdürmeleri sonunda modern kimyaya yol açtılar.

Oyun tasarımcıları kendi Mendeleev’lerini bekliyorlar. Bu noktada bizim bir periyodik tablomuz yok. Mükemmel olmayan, ancak işi yapmamızı sağlayan kendi ilke ve kurallarımıza sahibiz. Bu kuralların en iyilerini bir yerde toplamaya çalıştım, böylece onları inceleyebilir, değerlendirebilir, onlardan faydalanabilir ve başkalarının onları nasıl kullandığını görebilirsiniz.

İyi bir oyun tasarımı, oyununuzu mümkün olduğunca çok perspektiften gördüğünüzde olur. Bu perspektifleri lensler olarak adlandırıyorum, çünkü her biri tasarımınızı görmenin bir yoludur. Lensler, tasarımınız hakkında kendinize sormanız gereken küçük soru setleridir. Bu lensler kılavuz veya tarifler değil, tasarımınızı incelemek için araçlardır. Kitap boyunca birer birer tanıtılacaklar. Bu kitaba eşlik etmek üzere her bir lensi özetleyen bir kartla birlikte bir kart destesi oluşturuldu ve tasarlarken lenslerin kullanımını kolaylaştırmak için www.artofgamedesign.com adresinden bu kartlara ulaşabilirsiniz.

Lenslerin hiçbiri mükemmel değil ve hiçbiri tam değil, ancak her biri bir bağlamda veya bir başkası için faydalı, çünkü her biri tasarımınıza benzersiz bir bakış açısı getiriyor. Buradaki fikir, tam bir resme sahip olmamamıza rağmen, bu küçük kusurlu lenslerin hepsini alarak ve sorununuzu birçok farklı bakış açısıyla görüntülemek için kullanarak, en iyi tasarımı bulmak için kendi takdirinizi kullanmanızdır. Keşke her şeyi görebilen bir lensimiz olsaydı, ama yok. Bu yüzden, sahip olduğumuz birçok kusurlu lensi atmak yerine, mümkün olduğunca çok çeşitli lensleri toplamak ve kullanmak akıllıca olacaktır, çünkü göreceğimiz gibi, oyun tasarımı bilimden ziyade sanattır, yemek yapmaktan ziyade kimyadır ve Mendeleev’imizin asla gelmeyeceğini kabul etmeliyiz.

Bu yazı iki sayfadan oluşmaktadır. İkinci sayfaya geçmek için tıklayın.
Sayfalar: 1 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir